N.I. Shetland Pony Group

Established in 1991

 

ANTRIM SHOW - 28:7:18 - Judges Gareth Ballie & Natasha Burns

1, 2 & 3 YR OLD SHETLAND, COLT, GELDING OR FILLY (2 forward)


1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


2nd Glenkee Konge - Gary Harte


SHETLAND MARES 4+ (3 forward)


1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


2nd Kerloch Roxy - Gary Harte


3rd Dryfesdale Delilah - Craigmore Stud / E & T O'Hagan


CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION


RESERVE CHAMPION RONELLE INDIGOE ROSE


SUPREME MINIATURE & SHETLAND CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION


M & M LEAD REIN (3 forward)


2nd Glenlough Persuasion & Molly Bell - Ronelle Stud / J & S Cumberland


M & M OPEN RIDDEN (1 forward)


1st Glenlough Persuasion & Rachel Simons - Ronelle Stud / J & S Cumberland

NPS Area32 CHAMPIONSHIPS - 25:7:18 - Judge Mr D Brewer 

CH 1 MINI PONY (17 forward)


11th zennor swift & Alicia Reid - Abbeynook Stud / J Reid


15th Barns Rosanna & Max McDonnell - Beltoy Stud / T & M Bell


16th Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn


CH 3 M & M RIDDEN (12 forward)


4th Glenlough Persuasion & Rachel Simons -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


CH 4 M & M INHAND YOUNGSTOCK (6 forward)


2nd Reserve Champion(3rd) Ronelle Indigoe Rose & Katie Bell -  Ronelle Stud / J & S Cumberland



CLOGHER SHOW - 25:7:18 - Judge Emma Gibson

ENTIRE MALE 4 YR OLD & OVER (1 forward)


1st Wikners Gryffindor - Beltoy Stud / T & M Bell


GELDINGS 4YR OLD & OVER (1 forward)


1st Zennor Maximillion - Lydia Reid


YELD MARE 4 YR OLD & OVER (3 forward)


1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


2nd Tallulah's Ruby Princess - Lydia Reid


3rd Zennor Tallulah - Lydia Reid


2 & 3 YR OLD (2 forward)


1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland 


2nd Glenkee Konge - Gary Harte


YEARLING (1 forward)


1st Yarpha Sol -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


LEAD REIN (1 forward)


1st Glenlough Persuasion & Molly Bell -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


JUNIOR CHAMPION RONELLE INDIGOE ROSE


RESERVE JUNIOR CHAMPION YARPHA SOL


OVERALL CHAMPION WIKNERS GRYFFINDOR


OVERALL RESERVE CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION & MOLLY BELL (lead rein)


YOUNG HANDLER (3 forward)


1st Molly Bell & Glenlough Persuasion -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


2nd Katie Bell & Ronelle Indigoe Rose -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


3rd Charlotte Glenn & Kilshane Galaxy - Suzanne Glenn


M & M IN HAND (2 forward)


1st Wikners Gryffindor - Beltoy Stud / T & M Bell


M & M FIRST RIDDEN (2 forward)


1st Barns Rosanna & Max McDonnell - Beltoy Stud / T &  M Bell


2nd Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn


M & M SM BREEDS OPEN RIDDEN (4 forward)


1st Glenlough Persuasion & Rachel Simons -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


4th Helawi Red Orchid & ??                      - Ros Ewing

SAINTFIELD SHOW - 21:7:18 - Judge Mrs J Bell & Mr T Bell

SHETLAND YEARLING (1 forward)


1st Yarpha Sol - Ronelle Stud / J & S Cumberland


SHETLAND 2 & 3 YR OLDS (1 forward)


1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


SHETLAND MARE 4+ (2 forward)


1st Harviestoun Demaris - Ronelle Stud / J & S Cumberland 


2nd Dryfesdale Delilah - Craigmore Stud / E & T O'Hagan


SHETLAND YOUNG HANDLER (4 forward)


1st Charlotte Glen & Kilshane Galaxy - Mrs Suzanne Glenn


2nd Katie Bell & Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


3rd Katie Kelly & Craigmore Tiny - Craigmore Stud /  E & T O'Hagan


4th ??      ??     &      ??         ??


SHETLAND MIXED RIDDEN (4 forward)


1st Zennor Swift & Alicia Reid (Lead Rein) -  Abbeynook Stud / J Reid


2nd Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn (First Ridden) - Mrs Suzanne Glenn


3rd ??        ??            &            ??        ??


JUNIOR CHAMPION RONELLE INDIGOE ROSE


RESERVE JUNIOR CHAMPION YARPHA SOL


SENIOR CHAMPION ZENNOR SWIFT & ALICIA REID (Lead rein)


SENIOR RESERVE CHAMPION HARVIESTOUN DEMARIS


OVERALL CHAMPION ZENNOR SWIFT & ALICIA REID (lead reid)


OVERALL RESERVE CHAMPION HARVIESTOUN DEMARIS



CASTLEWELLAN SHOW - 14:7:18 - Judge Mr Philip Cooper

STALLION / GELDING 4+ (2 forward)


1st Kilshane Galaxy - Suzanne Glenn


2nd Zennor Swift - Abbeynook Stud / J Reid


CHAMPION KILSHANE GALAXY


RESERVE CHAMPION ZENNOR SWIFT



M & M LEAD REIN (6 forward)


2nd Zennor Swift & Alicia Reid - Abbynook Stud / Jenny Reid



M & M FIRST RIDDEN (4 forward)


1st  Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn

CAPALL SHOW - 13:7:18 - Judge Karen Chambers

M & M FIRST RIDDEN


2nd Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Mrs Suzanne Glenn

N.I.A.W.P & C.S. 7:7:18 - Judge Mr K Walker

M & M SMALL BREEDS IN HAND (3 forwards)

2nd Glenlough Persuasion -  J & S Cumberland / Ronelle Stud

M & M SMALL BREEDS RIDDEN (1 forward)

1st Glenlough Persuasion.-  J & S Cumberland / Ronelle Stud

GRANSHA EC SHOW - 6:7:18

FAMILY PONY RIDDEN


1st Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn


RESERVE PONY CHAMPION KILSHANE GALAXY & CHARLOTTE GLENN

OMAGH SHOW - 6:7:18 - Judge Ms Sharon Walsh & Mr P Doherty

SHETLAND STALLION 4+ (1 forward)


1st Glenkee Atilla - Mr & Mrs B Kee / Glenkee Stud


SHETLAND MARE 4+ (4 forward)


1st Ronelle Pollyanna - J & S Cumberland / Ronelle Stud


2nd Dryfesdale Delilah - T & E O'Hagan / Craigmore Stud


3rd Glenkee Abigail - Mr & Mrs B Kee / Glenkee Stud


4th Glenkee Zarina - Mr G Harte


SHETLAND COLT, FILLY or GELDING 3&UNDER (1 forward)


1st Glenkee Konge - Mr G Harte


CHAMPION RONELLE POLLYANNA


RESERVE CHAMPION GLENKEE KONGE


YOUNG HANDLER 10 YRS & UNDER (6 forward)


1st Katie Kelly & Craigmore Tiny -  T & E O'Hagan / Craigmore Stud


YOUNG HANDLER 11 - 13 YRS (8 forward)


2nd Katie Bell & Ronelle Pollyanna -  J & S Cumberland / Ronelle Stud

NPS area 32 SUMMER SHOW - 23:6:18 - Judge Jo Jack & Heather Stirrat

DARTMOOR / EXMOOR / SHETLAND 4 YRS & OVER IN HAND (3 forward)


2nd Zennor Swift - Abbynook Stud / Jenny Reid


NOVICE M & M LEAD REIN (2 forward)


2nd Zennor Swift & Alicia Reid - Abbynook Stud / Jenny Reid


NOVICE M & M FIRST RIDDEN (5 forward)


5th Beltoy Kizarra & Amelia Wheeler - The Wheeler Family


M & M OPEN FIRST RIDDEN (5 forward)


2nd Barns Rosanna & Max McDonnell - Beltoy Stud / T & M Bell


3rd Beltoy Kizarra & Amelia Wheeler - The Wheeler Family


5th Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn


NOVICE M & M RIDDEN SM BREEDS (2 forward)


2nd Zennor Swift & Sarah Brashaw - Abbynook Stud / Jenny Reid


YOUNG HANDLERS under 10's (2 forward)


2nd Max McDonnell & Barns Rosanna - Beltoy Stud / T & M Bell

BALLYMENA SHOW - 16:6:18 - Judge 

SHETLAND STALLION 4+ (1 forward)


1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud / S & J Cumberland


SHETLAND YELD MARE 4+ (1 forward)


1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / S & J Cumberland


SHETLAND YOUNGSTOCK 1, 2 & 3 YR OLD (1 forward)


1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


SHETLAND LEAD REIN (4 forward)


1st Beltoy Kizarra & Amelia Wheeler - The Wheeler Family


2nd Glenlough Persuasion & Molly Bell - Ronelle Stud / J & S Cumberland


3rd Barns Isobel & Poppy Smith - Debbie Smith


4th Craigmore Tiny & Thomas O'Neill - Craigmore Stud / Teresa & Eilish O'Hagan


SHETLAND YOUNG HANDLER (2 forward)


1st Katie Bell & Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


2nd Molly Bell & Glenlough Persuasion -  Ronelle Stud / J & S Cumberland


CHAMPION EYNHALLOW LEWIS (in hand)


RESERVE CHAMPION BELTOY KIZARRA & AMELIA WHEELER (lead rein)

LARNE SHOW - 9:6:18 - Judge Miss A Huddleson

SHETLAND PONY LEAD REIN (2 forward)


1st Ridgeacre Skyeboy & Ollie Gordon - The Gordon Family


2nd Craigmore Tiny & Thomas O'Neill - E & T O'Hagan



SHETLAND MARE OR FILLY (1 forward)


1st Beltoy Roseaisla - T & M Bell / Beltoy stud


SHETLAND COLT, GELDING OR STALLION (3 forward)


1st Wikners Gryffindor - T & M Bell / Beltoy Stud


2nd Jackey Boy - Elizabeth Taylor


3rd Toreagh Stellar - Isla Hanna


CHAMPION WIKNERS GRYFFINDOR


RESERVE CHAMPION JACKEY BOY


M & M LEAD REIN 


3rd Jackey Boy - Elizabeth Taylor

ARMAGH SHOW - 9:6:18 - Judge MR S STAGG

COLT,GELDING OR FILLY 1,2,3 YR OLD SHETLAND (1  forward)


1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


MARE 4 YRS & OVER SHETLAND (1 forward)


1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


SHETLAND YOUNG HANDLERS (1 forward)


1st katie Bell & Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland 


CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION 


RESERVE CHAMPION RONELLE INDIGOE ROSE


M & M LEAD REIN ( 6 forward)


4th Zennor Swift & Alicia Reid - Abbynook Stud / Jenny Reid


5th Glenlough Persuasion & Molly Bell - Ronelle Stud / J & S Cumberland


M & M FIRST RIDDEN (3 forward)


2nd Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn


M & M OPEN RIDDEN (2 forward)


2nd Glenlough Persuasion & Heather Steele - Ronelle Stud / J & S Cumberland 


Any breed YOUNG HANDLER (7 forward)


2nd Charlotte Glenn & Kilshane Galaxy - Suzanne Glenn

BALLYMONEY SHOW - 2:6:18 - Judge Sharon Lowey

FEMALE 4 YEARS & OVER  (1 Forward)


1st Beltoy Roseaisla - Beltoy Stud / Jamie Bell


GELDING 4 YEARS & OVER (2 forward)


1st Cranford Dan Dare 2nd - Beltoy Stud / T & M Bell


2nd Zennor Swift - Abbynook Stud / Jenny Reid


STALLION 4 YEARS & OVER (1 forward)


1st Wikners Gryffindor - Beltoy Stud / T & M Bell


SHETLAND LEAD REIN (1 forward)


1st Zennor Swift & Alicia Reid - Abbynook Stud / Jenny Reid


CHAMPION WIKNERS GRYFFINDOR


RESERVE CHAMPION BELTOY ROSEAISLA


M&M STALLION/GELDING 4 YEARS OLD & OVER  (5 forward)

 

1st Wikners Gryffindor - Beltoy Stud / T & M Bell


M&M LEAD REIN (2 forward)


1st Zennor Swift & Alicia Reid - Abbynook Stud / Jenny Reid


M & M CHAMPION WIKNERS GRYFFINDOR


M & M RESERVE CHAMPION ZENNOR SWIFT & ALICIA REID (lead rein)


LURGAN SHOW - 2:6:18 - Judge Mrs G Glynn(in-hand) M & M Judges Mrs p Balch & Mrs S Goodwin.

STALLION OR GELDING 4+ (1 forward)

1st Prince - Sophie Wightman

YEARLING COLT, GELDING OR FILLY (1 forward)

1st Megan's Lipso - Gary Harte

2 & 3 yr OLD COLT, GELDING OR FILLY (2 forward)

1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle stud / S & J Cumberland

2nd Glenkee Konge - Gary Harte

MARE 4+ (2 forward)

1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / S & J Cumberland

2nd Princess - Jenny Wightman

CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION

RESERVE CHAMPION PRINCE

M & M SMALL BREEDS RIDDEN (8 forward)

3rd Glenlough Persuasion & Heather Steele - Ronelle Stud / J & S Cumberland

OPEN M & M LEAD REIN (3 forward)

1st Glenlough Persuasion & Molly Bell -  Ronelle Stud / J & S Cumberland

OPEN M & M FIRST RIDDEN (4 forward)

1st Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn

2nd Beltoy Kizzara & Amelia Wheeler - The wheeler family

M & M MINI CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION & MOLLY BELL


M & M MINI RESERVE CHAMPION KILSHANE GALAXY & CHARLOTTE GLENN


FAMILY PONY FIRST RIDDEN

1st Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn

ARDNACASHEL

M & M FIRST RIDDEN


1st Kilshane Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn


FAMILY PONY FIRST RIDDEN


1st Kilshare Galaxy & Charlotte Glenn - Suzanne Glenn family pony at ardnacashel

N.I.Festival Cavan - 20:4:18 - Judges Ms Barbara Taylor Evans, Ms Sally Harfield, Mr Martin Surman

SHETLAND YOUNGSTOCK IN HAND (1 forward)


1st Ronelle Indigoe Rose - Ronelle Stud / J & S Cumberland


SHETLAND 4 YRS & OVER IN HAND (4 forward)


1st Wikners Gryffindor - Beltoy Stud / T & M Bell


2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


3rd Dryfesdale Delilah - Craigmore Stud / E & T O'Hagan


4th Piebald ????????????????????????????????


CHAMPION WIKNERS GRYFFINDOR


RESERVE CHAMPION RONELLE INDIGOE ROSE


CUDDY 2ND RESERVE CHAMPION  WIKNERS GRYFFINDOR


MIXED M&M Small Breeds 4 yrs and over in hand (3 Forward)


1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


OPEN DARTMOOR, EXMOOR OR SHETLAND RIDDEN (5 forward)


3rd Glenlough Persuasion & Rachel Simons - Ronelle Stud / J & S Cumberland


4th Halawi Red Orchid & ?? - Mrs R Ewing


5th Barns Rosanna & Max McDonnell - Beltoy Stud / T & M Bell

NPS Area 32 Spring Show - 14:4:18 - Judges ring 1 Miss Anneli Jones, ring 2 Mrs Christina Fletcher   

IN HAND CLASSES

M & M SM BREEDS (3 forward)


2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


SHETLAND / EXMOOR / DARTMOOR (3 forward)


1st  Glenlough Persuasion - Ronelle Stud / J & S Cumberland


3rd Zennor Swift - Abbynook Stud / Miss J Reid


CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION


YOUNG HANDLER 


1st Max McDonnell & Barns Rosanna - Beltoy Stud / T & M Bell


2nd  Poppy Smith & Barns Isabel - D Smith


RESERVE CHAMPION YOUNG HANDLER MAX McDONNELL & BARN'S ROSANNA


RIDDEN CLASSES


M&M OPEN FIRST RIDDEN

1st: Barns Rosanna & Max McDonnell - Beltoy Stud / T & M Bell


M&M JUNIOR RIDDEN SMALL BREEDS (3 forward)


3rd Glenlough Persuasion & Rachel Simons -   Ronelle Stud / J & S Cumberland


M&M INTERMEDIATE RIDDEN 


5th Helawi Red Orchid & Megan Dumigan - Ros Ewing


M&M OPEN SMALL BREEDS (4 forward)


4th  Glenlough Persuasion & Rachel Simons -   Ronelle Stud / J & S Cumberland


M&M NOVICE LEAD REIN

1st Zennor Swift & Alicia Reid - Abbynook stud / Miss J Reid


M&M NOVICE RESERVE CHAMPION ZENNOR SWIFT & ALICIA REID


M&M NOVICE FIRST RIDDEN


3rd Beltoy Kizzara & Amelia Wheeler - The Wheeler Family


5th Helawi Red Orchid & Heidi Martin - Ros Ewing