N.I. Shetland Pony Group

Established in 1991 

COUNTRY COMES TO TOWN NATIVE PONY SHOW - 20:9:14 - Judge Mrs Angela Steele

SHETLAND LEAD REIN/FIRST RIDDEN/RIDDEN 4+

1st Beltoy Romulus & Amelia Wheeler -T & M Wheeler

RES CHAMPION MINI RIDDEN BELTOY ROMULUS & AMELIA WHEELER

 

SHETLAND 4+ IN HAND

1st Beltoy Kizzara - T & M Wheeler

2nd Glenkee yndig - Gemma Stockdale Webb

(Championship includes both ridden & inhand) 

CHAMPION SHETLAND BELTOY KIZZARA

RES CHAMPION SHETLAND BELTOY ROMULUS

NI SHETLAND PONY GROUP SHOW - 6:9:14 - Judge Mr I Burgess

NOVICE YOUNGSTOCK COLT, GELDING & FILLY (1 forward)

1st Wikners Gryffindor - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

2 & 3 YEAR OLD COLT, GELDING & FILLY (3 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Beltoy Juniper - Beltoy Stud (T & M Bell)

3rd Wikners Gryffindor -  Beltoy Stud (T & M Bell)

 

ENTIRE MALE 4 YEARS & OVER (4 forward) 

1st Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud (S & M McDonald)

2nd Eynhallow Lewis -  Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Cranford Dan Dare 2nd -  Beltoy Stud (T & M Bell)

4th Carajane Sentinel - Carajane Stud (Mrs H Coxon)

 

YELD MARE 4 YEARS & OVER (8 forward)

1st Glenlough Persuasion -  Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Beltoy Cilver Cloud - Beltoy Stud (T & M Bell)

3rd Beltoy Perfection - Beltoy Stud (T & M Bell)

4th Beltoy Roseasila - Beltoy Stud (T & M Bell)

5th Beltoy Jubilee - Beltoy Stud (T & M Bell)

6th Wildways Kismet - Miss Dawn Reeves

7th Beltoy Kizzara - T & M Wheeler

8th Naomi's Mistral - T & M Wheeler

 

BROOD MARE 4 YEARS & OVER (2 forward) 

1st Durris Dandylion - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Beltoy Stelrose - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

FOAL

1st Beltoy Diavlo - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Beltoy Steltarlia - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

GELDING 4 YEARS & OVER (5 forward)

1st Dryknowl Col - Ms J Scott

2nd Magheradartin Winston - Mr M Moon

3rd Beltoy Rosezario - Beltoy Stud (T & M Bell)

4th Hestigarth J C - Mrs Kerry Woods

5th Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

NEWCOMERS (3 forward)

1st Dryknowl Col - Ms J Scott

2nd Wildways Kismet - Miss Dawn Reeves

3rd Topsy of Hutton - Ms Jenny Reid

 

COLOURED (4 forward)

1st Dryknowl Col - Ms J Scott

2nd Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Ridgeacre Skye Boy - Ms H Gordon

4th Wildways Kizmet - Miss Dawn Reeves

 

LEAD REIN (10 forward)

1st Clothie Night Hascasay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Barns Isabel & Lucy Smith - Mrs Debbie Smith

3rd Ridgeacre Skye Boy & Eva McGimpsey - Ms H Gordon

4th Glenlough Persuasion & Holly Logan - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

5th Barns Rosanna & Poppy Smith - Beltoy Stud (T & M Bell)

6th Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

7th Dryknowl Col & Rebecca Saunderson - Ms J Scott

8th Beltoy Romulus & Amelia Wheeler - T & M Wheeler

9th Topsy of Hutton & Alicia Reid - Ms J Reid

10th Magheradartin Winston & Demi-Lee Moon - Ms H Moon

 

RIDDEN (3 forward)

1st Barns Rosanna & Eva McClurg - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Glenlough Persuasion & Heather Steele - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Wildways Adonis & Lucy Logan - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

NOVICE CHAMPION WIKNERS GRYFFINDOR

 

JUNIOR CHAMPION RONELLE POLLYANNA

RES JUNIOR CHAMPION BELTOY DIAVLO

 

SENIOR CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION

RES SENIOR CHAMPION BELTOY RISING PRIDE

 

RIDDEN CHAMPION BARNS ROSANNA & EVA McCLURG

RES RIDDEN CHAMPION CLOTHIE NIGHT HASCASAY & CHLOE STEWART

 

SUPREME CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION

RES SUPREME CHAMPION RONELLE POLLYANNA

 

YOUNG HANDLER UNDER 10'S (10 forward)

1st Rebecca Saunderson & Dryknowl Col

2nd Lucy Logan & Ronelle Pollyanna

3rd Zara Woods & Hestigarth J C

4th Chloe Stewart & Clothie Night Hascasay

5= Carly Bell & Wildways Kizmet

5=

5=

5= Holly Logan & Wildways Adonis

5=

5=

 

YOUNG HANDLERS OVER 10'S (3 forward)

1st Rory Woods & Hestigarth J C

2nd Eva McClurg & Barns Rosanna

3rd Heather Steele & Glenlough Persuasion

 

CHAMPION YOUNG HANDLER RORY WOODS & HESTIGARTH J C

RES CHAMPION YOUNG HANDLER EVA McCLURG & BARNS ROSANNA 

 

PROGENY CLASS (1 forward)

1st Wildways Kismet & Wildways Adonis - Miss Dawn Reeves & Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

UNAFILIATED DRIVING (1 forward)

1st Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland) 

SAINTFIELD HORSE & PONY CHARITY SHOW - 16:8:14 - Judge: Ms N Burns, Miss Z Bell & Mr T Bell

SHETLAND GELDING/MARE 4 YRS + (8 forward)

1st Hestigarth J C - Kerry Wood

2nd Ridgeacre Skye Boy - Ms H Gordon

3rd Topsy of Hutton - Miss J Reid

4th  ??

5th Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

6th  ??

7th  ??

8th  ??

CHAMPION HESTIGARTH JC

RES CHAMPION RIDGEACRE SKYE BOY

 

YOUNG HANDLER UNDER 10'S (3 forward)

1st Hestigarth JC & Zara Wood - Mrs Kerry Wood

2nd Wildways Adonis & Carly Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

YOUNG HANDLER OVER 10's (2 forward)

1st Glenlough Persuasion & Heather Steel - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

CHAMPION GLENLOUGH PERSUASION & HEATHER STEEL

 

OPEN M&M Sm BREEDS (3 forward)

3rd Glenlough Persuasion & Heather Steel - Ronelle Stud (S & J Cumberland)

 

TINY TOTS LEAD REIN UNDER 5'S

2nd Helaspin of Transy & Caiomhe Digney - ??

9th Wildways Adonis & Molly Bell - Ronelle Stud (S & J Cumberland)

 

LEAD REIN M&M PONY

4th Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (S & J Cumberland)

 

CLOGHER SHOW - 30:7:14 - Judge Mrs Jayne Lonsdale

SHETLAND STALLION 3+ (3 forward)

1st Carajane Sentinel - Carajane Stud (H Coxon)

2nd Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Cranford Dan Dare II - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

SHETLAND GELDING 3+ (4 forward)

1st Doonhammer Glynne -  Carajane Stud (H Coxon)

2nd Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Tullywin Golden Lad - Tullywin Stud (Miss R Irwin)

4th Tullywin Malteser - Tullywin Stud (Miss R Irwin)

 

SHETLAND BROODMARE 4+ (1 forward)

1st Beltoy Stelrose - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

SHETLAND YELD MARE 4+ (6 forward)

1st Beltoy Cilver Cloud - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Naomi's Mistral - T & M Wheeler

4th Beltoy Kizzara - T & M Wheeler

5th Glenkee Candice - Glenkee Stud (Mr B Kee)

6th Tullywin Gold Dust - Tullywin Stud (Miss R Irwin)

 

SHETLAND FOAL (1 forward)

1st Beltoy Steltarlia - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

SHETLAND COLT, GELDING & FILLY 2 & 3 YR OLDS (2 forward)

1st Beltoy Juniper - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

SHETLAND LEAD REIN (5 forward)

1st Clothie Night Hascasay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Beltoy Romulus & Ameilia Wheeler - T & M Wheeler

3rd Wildways Adonis & Katie Bell - (J & S Cumberland)

4th Magheradartin Jack in the Box & ?? - Gola Stud (M & M Mulligan)

5th Magheradartin Winnie Winn & ?? - Gola Stud (M & M Mulligan)

 

JUNIOR CHAMPION BELTOY JUNIPER

RES JUNIOR CHAMPION BELTOY STELTARLIA

 

SENIOR CHAMPION CARAJANE SENTINEL

RES SENIOR CHAMPION BELTOY STELROSE

 

SUPREME CHAMPION CARAJANE SENTINEL

RES SUPREME CHAMPION BELTOY STELROSE

 

SHETLAND YOUNG HANDLER (4 forward)

1st Clothie Night Hascasay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Magheradartin Winnie Winn & ?? - Gola Stud (M & M Mulligan)

3rd= Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd= Ronelle Pollyanna & Carly Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland) 

MORE FROM THE WEB
X
Close widget
Brought By Smartbar

ANTRIM SHOW - 26:7:14 - Judge Mr Melvyn Chadwick

SHETLAND FILLY, GELDING OR COLT YOUNGSTOCK (1 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

SHETLAND MARE 4+ (3 forward)

1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Wildways Kismet - Miss Dawn Reeves

3rd Zennor Tallulah - Mrs Trudy Reid

 

SHETLAND GELDING  4+ (3forward)

1st Magheradartin Winston - Joyce Scott

2nd H R E Hobbit - Mrs Trudy Reid

3rd Hestigarth JC - Mrs Kerry Woods

 

CHAMPION MAGHERADARTIN WINSTON

RES CHAMPION RONELLE POLLYANNA

SUPREME MINITURE/SHETLAND CHAMPION MAGHERADARTIN WINSTON

SUPREME MINITURE/ SHETLAND RES CHAMPION RONELLE POLLYANNA 

LONDONDERRY/LIMAVADY - 19:7:14 - Judge 

SHETLAND MARE/STALLION/GELDING 4+ (4 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

4th Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud (D & J Bell)

 

SHETLAND FILLY/COLT/GELDING 3 AND UNDER (1 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

SHETLAND LEAD REIN (3 forward)

1st Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Clothie Night Hasosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

3rd Craigmore Tiny & Katie O'Hagan - Mrs E O'Hagan

 

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS

RES CHAMPION RONELLE POLLYANNA

 

SHETLAND YOUNG HANDLER 16 & UNDER (4 forward)

1st Katie O'Hagan & Craigmore Tiny - Mrs E O'Hagan

2nd Chloe Stewart & Clothie Night Hascasay - Glenlough Stud (D & J Bell)

3rd Todd Cumberland & Glenlough Persuasion -  Ronelle Stud (J & S Cumberland)

4th Katie Bell & Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

CHAMPION YOUNG HANDLER - KATIE O'HAGAN 

CASTLEWELLAN SHOW - 19:7:14 - Judge

SHETLAND GELDING 4+ (2 forward)

1st Lotuspoint Dinky Lad - Mrs L McCay & Mr T McCay

2nd Hensons Ketchup - Mrs L McCay & Mr T McCay 

 

CHAMPION LOTUSPOINT DINKY LAD

RES CHAMPION HENSONS KETCHUP 

OMAGH SHOW - 4:7:14 - Judge Mr P Crawford (Tuam) Co Galway

SHETLAND STALLION/GELDING 4+ (2 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Barney - Mrs M Monteith

 

SHETLAND MARE 4+ (2 forward)

1st Glenlough Persuasion -   Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Craigmore Tiny - Mrs E O'Hagan

 

shetland 1, 2 & 3 yrs (3 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Juno Starbright Delight - Ms S McElroy

3rd Tonnaghs Tom Tom - Mr K Bradburn

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS 

NPS Area 32 - 28:6:14 - Judge Miss D Chadwick

SHETLAND 1,2&3 YRS (1 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

SHETLAND STALLION/MARE/GELDING 4+ (4 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Naomi's Mistral - T & M Wheeler

3rd Beltoy Kizara - T & M Wheeler

4th Ocean Colour Scene - Aimee-Leigh Baillie

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS

RES CHAMPION RONELLE POLLYANNA

 

MIXED M & M SMALL BREEDS 4+ IN HAND (9 Forward)

2nd Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud (S & M McDonald)

4th Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland) 

 

M & M LEAD REIN (3 forward)

3rd Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

M & M JUNIOR RIDDEN SMALL BREEDS (1 forward)

1st Barns Rosanna & Eva McClurg - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

M & M OPEN RIDDEN SMALL BREEDS (1 forward)

1st Barns Rosanna & Eva McClurg - Beltoy Stud (T & M Bell)

RES CHAMPION M & M OPEN SMALL BREEDS BARNS ROSANNA & EVA McCLURG 

 

YOUNG HANDLERS under 10 (6 Forward)

3rd Ronelle Pollyanna & Carly Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland) 

4th Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

4th Ocean Colour Scene - Aimee-Leigh Baillie

4th Foxdene Frisky & Alicia Reid - Jenny Reid

ENNISKILLEN SHOW - 21:6:14 - Judge Mr P Traynor

SHETLAND 1,2,3 YR OLD GELDING/FILLY (1 forward)

1st Tonnaghs Tomtom - Elaine Bradburn

 

SHETLAND 4+ MARE / GELDING (1 forward)

1st Magheradartin Winnie Winn - Gola Stud (M & M Mulligan)

 

LEAD REIN  LOCAL CLASS (8 forward)

1st Jack in the Box & Rianna Mulligan - Gola Stud (M & M Mulligan)

2nd Magheradartin Winnie Winn & Julia Mulligan -  Gola Stud (M & M Mulligan)

 

LEAD REIN CLASS (4 forward)

1st Jack in the Box & Rianna Mulligan - Gola Stud (M & M Mulligan) 

2nd Magheradartin Winnie Winn & Julia Mulligan -  Gola Stud (M & M Mulligan)

 

SAINTFIELD SHOW - 21:6:14 - Judge Mr Jimmy Wilson

SHETLAND STALLION 4+ (2 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Magheradartin Beeswax - Magheradartin Stud (D & C Little)

 

SHETLAND GELDING 4+ (2 forward)

1st Hestigarth JC - Mrs Kerry Woods

2nd Magnum of Mawbray - Magheradartin Stud (D & C Little)

 

SHETLAND YIELD MARE 4+ (3 forward)

1st Naomi's Mistral - T & M Wheeler

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Beltoy Kizzara - T & M Wheeler

 

SHETLAND BROOD MARE 4+ (1 forward)

1st Magheradartin Splendour - Magheradartin Stud (D & C Little)

 

SHETLAND FOAL (1 forward)

1st Magheradartin ??? - Magheradartin Stud (D & C Little)

 

SHETLAND 2/3 YR OLD, COLT, GELDING or FILLY (1 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

SHETLAND RIDDEN / LEAD REIN (4 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Topsy of Hutton & A Reid - Mrs Jenny Reid

3rd Beltoy Rommulus & Ameila Wheeler - T & M Wheeler

4th Glenlough Persuasion & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

  

JUNIOR CHAMPION - RONELLE POLLYANNA

RES JUNIOR CHAMPION - MAGHERADARTIN ???

CHAMPION - NAOMI'S MISTRAL 

RES CHAMPION - CLOTHIE NIGHT HASCOSAY & CHLOE STEWART

 

SHETLAND YOUNG HANDLER UNDER 10's (4 forward)

1st Zara Woods & Hestigarth JC - Mrs Kerry Woods

2nd Carly Bell & Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Chloe Stewart & Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud (D & J Bell)

4th ??? & Endrick Heeman - Ruth Stewart

 

SHETLAND YOUNG HANDLER OVER 10's (1 forward)

1st Rory Woods & Hestigarth JC - Mrs Kerry Woods

 

CHAMPION YOUNG HANDLER - ZARA WOODS

RES CHAMPION YOUNG HANDLER - CARLY BELL 

ARMAGH SHOW - 14:6:14 - Judge Mrs S Bowling

SHETLAND 1,2,3 YR OLD (2 forward)

1st Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Tullywin Malteser - Tullywin Stud (Ruth Irwin)

 

SHETLAND STALLION/GELDING 4+ (3 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Southernwood Tally Ho - Charlene Smith

3rd HRE Hobbit - Mrs Trudy Reid

 

SHETLAND MARE 4+ (3 forward)

1st Zennor Tallulah - Mrs Trudy Reid

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

3rd Ronelle Atlas - Niamh Rocks

 

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS

RES CHAMPION ZENNOR TALLULAH

 

SHETLAND YOUNG HANDLER (4 forward)

1st HRE Hobbit & Lydia Reid - Mrs Trudy Reid

2nd Ronelle Atlas - Niamh Rocks

3rd Zennor Tallulah & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cuberland)

4th Ronelle Pollyanna & Carly Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

M & M SMALL BREEDS any age/any sex IN HAND (5 forward)

2nd Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

M & M LEAD REIN (4 forward)

3rd Glenlough Persuasion & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland) 

LARNE SHOW - 14:6:14 - Judge 

SHETLAND MARE or FILLY (3 forward)

1st Beltoy Kizzara - Mr P Wheeler

2nd Naomi's Mistral - Mr T Wheeler

3rd Inishcowan Cymru Cloverfield - Helen Nelson

 

SHETLAND COLT, GELDING or STALLION (2 forward)

1st Hestigarth J C - Mrs Kerry Woods

2nd Star - Tammy Ree

 

SHETLAND LEAD REIN (5 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Beltoy Romulus & Amelia Wheeler - T & M Wheeler

3rd Sea-saw & Emily Maneeley - Judith Maneeley

4th Toreagh Rising Star - Tammy Lee

5th Inishcowan Cymru Cloverfield & James Nelson - Helen Nelson

 

M & M FIRST RIDDEN (4 forward)

4th Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

 

CHAMPION BELTOY KIZZARA

RES CHAMPION CLOTHIE NIGHT HASCOSAY & CHLOE STEWART 

BALLYMONEY SHOW - 7:6:14 - Judge Mr Gerry Judge

SHETLAND FEMALE 4+ (1 forward)

1st Beltoy Stelrose - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

SHETLAND FOAL (1 forward) 

1st Beltoy Steltarlia - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

SHETLAND MALE 4+ (3 forward)

1st Beltoy Rosezario - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Clothie Night Hascosay - Glenlough stud (D & J Bell)

3rd Southernwood Tally Ho - Charlene Smith

 

SHETLAND 2 & 3 YR OLD (1 forward)

1st Beltoy Juniper - Beltoy Stud (T & M Bell) 

 

SHETLAND LEAD REIN (2 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart -  Glenlough stud (D & J Bell)

2nd Magheradartin Jack in the box & ?? - Gola Stud (M & M Mulligan)

 

CHAMPION BELTOY JUNIPER

RES CHAMPION BELTOY ROSEZARIO

 

SHETLAND YOUNG HANDLER (2 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Southernwood Tally Ho & Charlene Smith - Charlene Smith 

 

LURGAN SHOW - 7:6:14 - Shetland Judge Mrs G Torrens, M & M Judge Mrs A Bigley

SHETLAND MALE any age (4 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Magheradartin Beeswax - Magheradartin Stud (D & C Little)

3rd Magnum of Mawbray - Magheradartin Stud (D & C Little)

4th Hestigarth J C - Mrs K Woods

 

SHETLAND FEMALE any age (2 forward)

1st Butterby Quick Silver - Magheradartin Stud (D & C Little)

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS

RES CHAMPION MAGHERADARTIN BEESWAX

 

OPEN M & M LEAD REIN (5 forward)

3rd Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

5th Topsy of Hutton & A Reid - Mrs J Reid

BALLYMENA SHOW - 31:5:14 - Judge Mr Ken Scott

COLT, STALLION / GELDING 4+ (2 forward) 

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Hestigarth J C - Mrs Kerry Woods

 

MARE 4+ (3 forward)

1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Beltoy Stelrose - Beltoy Stud (T & M Bell)

3rd Naomi's Mistral - Mr A D Wheeler

 

COLT, GELDING / FILLY 2 & 3 YRS (2 forward)

1st Beltoy Juniper - Beltoy Stud (T & M Bell)

2nd Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

 

LEADING REIN SHETLAND PONY (5 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Beltoy Romulus & Amelia Wheeler - Mr A D Wheeler

3rd Magheradartin Jack in the Box & Tiana Grace Abbott - Gola Stud (M & M Mulligan)

4th Sea-Saw & Emily Maneely - Mrs Judith Maneely

5th Tiny Tot & Katie Kelly - Ms Teresa O'Hagan

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS

RES CHAMPION BELTOY JUNIPER

 

SHETLAND YOUNG HANDLER (4 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud (D & J Bell)

2nd Hestigarth J C & Rory Woods - Mrs Kerry Woods

3rd Magheradartin Jack in the Box & Tiana Grace Abbott - Gola Stud (M & M Mulligan)

4th Sea-Saw & Emily Maneely - Mrs Judith Maneely

NPS area 32 SPRING SHOW - 19:4:14 - Judge Mr D Lee

SHETLAND STALLION / GELDING 4+ (2 forward)

1st Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

2nd Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud (S & M McDonald)

 

SHETLAND MARE 4+ (1 forward)

1st Wildways Kismet - Miss Dawn Reeves

CHAMPION EYNHALLOW LEWIS

RES CHAMPION WILDWAYS KISMET

RES, RESERVE CHAMPIONS CHALLENGE WILLDWAYS KISMET 

 

YOUNG HANDLER - under 10's (6 forward)

4th Carly Bell & Wildways Kismet - Miss Dawn Reeves

5th Chloe Bell & Clothie Night Hascasay - Glenlough Stud (D & J Bell)

6th Katie Bell & Wildways Adonis - Ronelle Stud (J & S Cumberland

 

NOVICE M & M LEAD REIN - (3 forward)

2nd Beltoy Romulus & Amelia Wheeler - T & M Wheeler

 

M & M LEAD REIN - (3 forward)

2nd Wildways Adonis & Katie Bell - Ronelle Stud (J & S Cumberland

 

M & M FIRST RIDDEN - (2 forward)

2nd Barns Rosanna & Eva McClurg - Beltoy Stud (T & M Bell

 

M & M SMALL BREEDS JUNIOR RIDDEN - (3 forward)

1st Barns Rosanna & Eva McClurg - Beltoy Stud (T & M Bell)

 

OPEN M & M RIDDEN SMALL BREEDS - (3 forward)

1st Barns Rosanna & Eva McClurg - Beltoy Stud (T & M Bell) 

 

M & M SMALL BREEDS IN HAND, 4YR OLD & OVER (7 forward)

5th Eynhallow Lewis - Ronelle Stud (J & S Cumberland)

7th Inishcowan Cymru Cloverfield - Helen Nelson 

N.I. ASSOCIATION WELSH PONY & COB SOCIETY - 22:3:14 - Judge Mr T Bell

M & M MIXED SMALL BREEDS - ANY AGE

3rd -  Inishcowan Cymru Cloverfield - Master James Nelson

Recent Photos