N.I. Shetland Pony Group

Established in 1991 

                                                

 

SHOW RESULTS

The Group has taken every care in publishing the following results, but cannot be held responsible for any errors or omissions that may have occured.

If we have any omissions or errors please forward to:nishetlandponygroup@googlemail.com

COUNTRY COMES TO TOWN 15:9:2012 Judges: Mrs J Bruce - In hand, Fancy dress & Young Handlers. Mr R Anderson - Ridden & Fancy Dress

STALLION 4+ (2 forward)

1st   Cranford Dan Dare II - Beltoy Stud/T Bell

2nd   Burnside Lennon - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

MARE 4+ (1 forward)

1st   Glenlough Penny - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

FOAL (1 forward)

1st   Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

YOUNGSTOCK 1,2 & 3 YEAR OLDS (1 forward)

1st   Schiehallion Magda - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

LEAD REIN/RIDDEN, MARE/GELDING 4+ (1 forward)

1st   Marcus Of Hools - Katie Bell - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

 

CHAMPION - Cranford Dan Dare II

RES CHAMPION - Marcus of Hools/Katie Bell

RES JUNIOR RIDDEN CHAMPION - Marcus of Hools/Katie Bell

 

YOUNG HANDLER (6 forward)

1st   Schiehallion Magda/Katie Bell - Ronelle Stud/J & S Cumberland

5th   Marcus of Hools/Carly Bell - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

FANCY DRESS (7 forward)

1st   The Princess Ballerinas - Marcus of Hools/Katie Bell - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

N.I.S.P.G. SHOW  1:9:2012  Judge:  Mr D Hodge

NOVICE - 1/2/3 YR OLD (3 forward)

1st    Wildways Adonis - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd     Hillash Rio - Chris Gibson

 

NOVICE - STALLION/MARE/GELDING 4+ (1 forward) 

1st     Hedderwick Rhana - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

NOVICE CHAMPION - Hedderwick Rhana

 

1 YR OLD COLT/GELDING/FILLY (3 forward)

1st    Beltoy Juniper - Beltoy Stud/T Bell

2nd     Toreagh Rising Sun - Toreagh Stud/S & M McDonald

 

2/3 YR OLD COLT/GELDING/FILLY ( 5 forward)

1st     Yarpha Quest - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd    Beltoy Jubilee - Beltoy Stud/T Bell

3rd     Wildways Adonis - Ronelle Stud/J & S Cumberland

4th     Toreagh Stellar - Toreagh Stud/S & M McDonald

5th     Hillash Rio - Chris Gibson 

 

STALLION 4+ (3 forward)

1st     Eynhallow Lewis - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd    Cranford Dan Dare 11 - Beltoy Stud/T Bell

3rd     Beltoy Rising pride - Toreagh Stud/S & M McDonald

 

YELD MARE 4+ (4 forward)

1st     Beltoy Perfection - Beltoy Stud/T Bell

2nd    Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/J & S Cumberland

3rd     Naomi's Mistral - T & M Wheeler

4th     Hedderwick Rhana - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

BROOD MARE WITH FOAL @ FOOT 4+ (3 forward)

1st     ALS Flame - Chris Gibson

2nd    Glenlough Penny - Ronelle Stud/J & S Cumberland

3rd     Zennor Tallulah - Trudy Reid 

 

FOAL (3 forward)

1st     Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd    Ruby Princess - Trudy Reid

3rd     ALS Cookie Crumble - Chris Gibson 

 

GELDING 4+ (4 forward)

1st      HRE Hobbitt - Trudy Reid

2nd     Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/D & J Bell

3rd      Celtic Bombardier - Janet Burns

4th      Marcus of Hools - Ronelle Stud/J & S Cumberland

  

MINATURE ANY AGE, ANY SEX (2 forward)

1st     ALS Flame - Chris Gibson 

2nd    Hillash Rio - Chris Gibson

 

NEWCOMERS CLASS (3 forward)

1st     Naomi's Mistral - Paul Wheeler

2nd    ALS Flame - Ryan Anderson

3rd     Hillash Rio - Chris Gibson

 

COLOURED ANY AGE, ANY SEX (5 forward)

1st     Cranford Dan Dare 11 - Beltoy Stud/T Bell

2nd    ALS Flame - Chris Gibson

3rd     Wildways Adonis - Ronelle Stud/J & S Cumberland

4th     Celtic Bombardier - Janet Burns

5th     Hillash Rio - Chris Gibson

 

LEAD REIN ( 4 forward)

1st     Barns Isobel - Lucy Smith

2nd    Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart/Glenlough Stud

3rd     Beltoy Romulus - Amelia Wheeler

4th     Marcus of Hools - Katie Bell/Ronelle Stud

 

RIDDEN (5 forward)

1st    Barns Rosanna - Amy Tubman/Beltoy Stud

2nd   Beltoy Remus - Luke Wheeler

3rd    Glenlough Persuasion - Dee Harris/Ronelle Stud

4th    Marcus of Hools - Rebecca Mawhinney/Ronelle Stud

5th    Celtic Bombardier - Grace Burns

 

YOUNG HANDLER UNDER 10 YRS OF AGE ( 5 forward)

1st     HRE Hobbitt - Lydia Reid

2nd    Marcus of Hools - Katie Bell

3rd     Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart

4th     Hedderwick Rhana - Rebecca Mawhinney

5th     Naomi's Mistral - Luke Wheeler

 

YOUNG HANDLER 10-16 YRS (5 forward

1st     Wildways Adonis - Dee Harris

2nd     Barns Rosanna - Sophie McDonald

3rd      Glenlough Persuasion - Todd Cumberland

4th      Marcus of Hools - Asli Yavuz

5th      Celtic Bombardier - Grace Burns

 

YOUNG HANDLER CHAMPION - Dee Harris

RES YOUNG HANDLER - Lydia Reid 

 

PROGENY

1st      Barns Rosanna/Barns Isobel - Tony Bell/Beltoy Stud

2nd     Glenlough Persausion/Glenlough Penny - Sharon Cumberland/Ronelle Stud

3rd      Kensons Naomi/Naomi's Mistral - T & M Wheeler

4th      Beltoy Remus/Beltoy Romulus - T & M Wheeler

5th      Beltoy Jubilee/Beltoy Juniper - Tony Bell/Beltoy Stud

 

JUNIOR CHAMPION - Yarpha Quest

RES JUNIOR CHAMPION - Beltoy Jubilee

SENIOR CHAMPION - Barns Isabel

RES SENIOR CHAMPION - Eynhallow Lewis

SUPREME CHAMION - Barns Isabel

RES SUPREME CHAMPION - Eynhallow Lewis

 

 

N.I.S.P.G. UNAFILIATED CLASSES -  Judge: Mrs J Gilpin

M&M SMALL BREEDS - IN-HAND (3 forward)

1st     Eynhallow Lewis - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd    Creevelea Alpha Lyra - Glenlough Stud/D & J Bell 

3rd     Cranford Dan Dare 11 - Beltoy Stud/T Bell

 

M&M RIDDEN - SMALL BREEDS (4 forward) 

1st     Idyllic Spartacus - Sophie McDonald/Toreagh Stud

2nd    Marcus of Hools - Rebecca Mawhinney/Ronelle Stud

3rd     Barns Rosanna - Amy Tubman/Beltoy Stud

4th     Glenlough Persuasion - Asli Yavuz/Ronelle Stud

 

FAMILY PONY L/R & FIRST RIDDEN (3 FORWARD)

1st    Marcus of Hools - Katie Bell/Ronelle Stud

2nd   Creevelea Alpha Lyra - Chloe Stewart/Glenlough Stud

3rd    Glenlough Persuasion - Dee Harris/Ronelle Stud

 

SHETLAND DRIVEN (1 forward)

1st    Kilshane Paprika - Christine Wright

 

 

IPS CHAMPIONSHIP SHOW  11:8:12

SHETLAND ANY AGE/ANY SEX (1 forward)

1st   Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

M & M SMALL BREEDS 4+ IN HAND (5 forward)

2nd   Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

M & M FIRST YEAR, FIRST RIDDEN (7 forward)

6th   Marcus of Hools - Rebecca Mawhinney/Ronelle Stud

 

 

ANTRIM AGRIC. SHOW   28:7:2012    Judge: Mrs Helen Morgan

COLT/FILLY/GELDING 1/2/3 YR OLD (5 forward)

1st     Kinness Impact - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd    Yarpha Quest - Ronelle Stud/J & S Cumberland

3rd     Magheradartin Pony - Magheradartin Stud/C Lyttle

 

MARE 4+ (5 forward)

1st     Glenlough Persuasion - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd    Barns Rosanna - Beltoy Stud/T Bell    

3rd     Naomi's Mistral - T & M Wheeler

 

GELDING 4+ ( 2  forward)

1st     Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/D & J Bell   

2nd    Celtic Bombardier - Janet Burns

 

STALLION 4+ ( 1 forward) 

1st     Cranford Dan Dare 11 - Beltoy Stud/T Bell

 

 

CHAMPION - Glenlough Persuasion

RES CHAMPION - Clothie Night Hascosay

SUPREME CHAMPION - Glenlough Persuasion  

CLOGHER VALLEY AGRIC. SHOW    25:7:2012  Judge:  Mrs  D Tindale

STALLION 3+ (4 forward)

1st     Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/S & M McDonald

2nd    Oxendale Kayman - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd     Southernwood Tempest - Carajane Stud/H Coxon

4th     Glenkee Atilla - Glenkee Stud/B Kee

 

GELDING 3+ (4 forward)

1st     Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd     Horninglow Stavley - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd      Marcus of Hools - Ronelle Stud/J & S Cumberland

4th      Chris - Lady Mary Belmore

 

BROODMARE 4+ (4 forward)

1st     Glenlough Penny - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd     Berrymoor Cherry Brandy - Magheradartin Stud/C lyttle

3rd      Glenkee Yasmin - Glenkee Stud/B Kee

4th      Carajane Spoonful - Mrs D Hall

 

YELD MARE 4+ (12 forward)

lst      Beltoy Perfection - Beltoy Stud/T Bell

2nd    Beltoy Stelrose - Beltoy Stud/T Bell

3rd     Beltoy Cilver Cloud - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

4th     Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/J & S Cumberland    

 

COLT/FILLY FOAL (3 forward)

1st     Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud/J & S Cumberland

2nd    Glenkee Gillian - Glenkee Stud/B Kee

3rd     Magheradartin foal - Magheradartin Stud/C Lyttle

 

COLT/FILLY/GELDING 2 & 3 YR OLD (9 forward)

1st     Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd    Carajane Temptress - Carajane Stud/H Coxon

3rd     Carickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

4th     Yarpha Quest - Ronelle Stud/J & S Cumberland

 

COLT/GELDING/FILLY 1 YR OLD (3 forward)

1st      Beltoy Juniper - Beltoy Stud/T Bell

2nd     Tullywin Golden Lad - Ruth Irwin

3rd      Tullywin Malteser - Ruth Irwin

 

LEADING REIN ( 7 forward)

1st     Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart/Glenlough Stud

2nd     Marcus of Hools - Katie Bell/Ronelle Stud

3rd      Horninglow Stavley - Erin Laverty/Carrickfergus Stud

 

YOUNG HANDLER (9 forward)

1st      Magheradartin Winnie Winn - Margaret Mulligan

2nd     Naomis Mistral - Luke Wheeler

3rd      Horninglow Stavley - Erin Laverty/Carrickfergus Stud

4th      Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart/Glenlough Stud 

 

JUNIOR CHAMPION - Glenlough Perfecta

RES. JUNIOR CHAMPION - Beltoy Juniper

 

SENIOR CHAMPION - Beltoy Perfection

RES. SENIOR CHAMPION - Clothie Night Hascosay/Chloe Stewart (Lead Rein)

 

SUPREME CHAMPION - Glenlough Perfecta

RES. SUPREME CHAMPION - Beltoy Perfection

1ST - 4TH PLACE RESULTS AS VERIFIED    

 

 

CASTLEWELLAN AGRIC. SHOW   14:7:2012   Judge: Mr N True

COLT/GELDING/FILLY 1/2/3 YR OLD (3 forward)

1st     Yarpha Quest - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd     Merkisayre Beenie - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd      Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/D & J Bell

 

STALLION/MARE 4+ (4 forward)

1st      Beltoy Cilver Cloud - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd     Merkisayre Dusky - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd      Burnside Lennon - Ronelle Stud/S Cumberland

4th      Glenlough Penny - Ronelle Stud/S Cumberland

 

FOAL (1 forward)

1st      Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud/S Cumberland

 

GELDING 4+ (5 forward)

1st      Horninglow Stavley - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd     Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/D & J Bell

3rd      Marcus of Hools - Ronelle Stud/S Cuumberland

4th      Lotuspoint Dinky Lad - Mrs L McKay

5th      Henson Ketchup - Mrs L McKay

 

CHAMPION - Beltoy Cilver Cloud

RES CHAMPION - Horninglow Stavley

 

M & M LEAD REIN (11 forward)

2nd      Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart

5th       Marcus of Hools - Katie Bell

 

M & M FIRST RIDDEN ( 5 forward)

4th      Beltoy Romulus - Luke Wheeler

 

 

OMAGH SHOW  7:7:12  Judge: Mrs A  Andrews

STALLION/GELDING 4+ ( 4 forward)

1st     Burnside Lennon - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd    Lewingales Seagulls Dream - Ms L Walsh 

3rd     Glenkee Atilla - Glenkee Stud/Mr B Kee

4th     Tullywhisker Tiddlywinks - Ms R Boyd

 

MARE 4+ ( 3 forward)

1st     Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd     Scribbles of Auckhorn - Mrs D Hall

3rd      Carajane Spoonful - Mrs D Hall

 

 

COLT/GELDING/FILLY 1/2/3/ YR OLD ( 4 forward)

1st      Yarpha Quest - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd     Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/D & J Bell

3rd      Gola Marquis - Mrs D Hall

4th      Glenkee Candice - Glenkee Stud/Mr B Kee

 

CHAMPION - Glenlough Persuasion

RES CHAMPION - Yarpha Quest

 

OPEN LEAD REIN CLASS ( 6 forward)

3rd     Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart/Glenlough Stud

5th     Marcus of Hools - Katie Bell/Ronelle Stud

NPS SUMMER SHOW 30:6:2012   

Judge: Mrs V Hampton

COLT/GELDING/FILLY 1/2/3 YR OLD (2 forward)

1st      Toreagh Rising Sun - Toreagh Stud/M & S McDonald

2nd     Toreagh Stellar - Toreagh Stud/M & S McDonald

 

STALLION/GELDING 4+ ( 1 forward) 

1st     Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/M & S McDonald

 

MARE 4+ ( 2 forward)

1st     Naomis Mistral - T & M Wheeler

2nd    Kensons Naomi - T & M Wheeler 

 

CHAMPION - Naomis Mistral

RES CHAMPION - Beltoy Rising Pride

                                                                                    

Judge: Mrs J Upton

M & M IN HAND SMALL BREEDS 4+ (7 forward)

2nd    Barns Rosanna - Beltoy Stud/Zoe Bell

3rd     Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/S & M McDonald

 

YOUNG HANDLER - UNDER 10 YRS (4 forward)

3rd =  Barns Isabel - Lucy Smith

3rd =  Kilshane Paprika - Amy Meehan

 

Judge: Mrs V Hampton

M & M NOVICE LEAD REIN (3 forward)

3rd     Kilshane Paprika - Amy Meehan

 

M & M NOVICE FIRST RIDDEN (2 forward)

2nd    Beltoy Romulus - Luke Wheeler

 

M & M OPEN LEAD REIN (2 forward)

1st     Barns Isabel - Lucy Smith

 

M & M OPEN FIRST RIDDEN (2 forward)

2nd    Barns Rosanna - Amy Tubman

 

M & M OPEN RIDDEN SMALL BREEDS (2 forward)

1st     Barns Rosanna - Hannah Thompson

 

RES CHAMPION -  Barns Rosanna - Amy Tubman

CO. LONDONDERRY AGRIC. SHOW  30:6:12  Judge: Mr K Adams

STALLION 4+ (1 forward)

1st   Burnside Lennon - Ronelle Stud/S Cumberland

 

GELDING 4+ (2 forward)

1st    Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd    Marcus of Hools - Ronelle Stud/S Cumberland

 

MARE 4+ (1 forward)

1st     Glenlough Penny - Ronelle Stud/S Cumberland

 

FOAL (1 forward)

1st     Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud/S Cumberland

 

COLT/GELDING/FILLY 1/2/3 YR OLD  (3 forward)

1st     Yarpha Quest - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd    Kinness Impact - Glenlough Stud/D & J Bell

3rd     Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/D & J Bell

 

RIDDEN/LEAD REIN  (2 forward)

1st     Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/Chloe Stewart

2nd     Marcus of Hools - Ronelle Stud/Katie Bell

 

YOUNG HANDLER - UP TO 10 YRS (2 forward)

1st     Marcus of Hools - Katie Bell

2nd    Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart

 

YOUNG HANDLER - OVER 10 YRS (1 forward)

1st     Marcus of Hools - Todd Cumberland

 

JUNIOR CHAMPION - Yarpha Quest

RES JUNIOR CHAMPION - Kinness Impact

 

CHAMPION - Glenlough Penny

RES CHAMPION - Clothie Night Hascosay/Chloe Stewart (Lead Rein)

 

  

SAINTFIELD  AGRIC.  SHOW  16:6:12  Judge: Mrs S Pye                        

STALLION 4+ (1 forward)

1st   Westpark Rising Sun - Beltoy Stud/Mr T Bell

 

GELDING 4+ (6 forward)

1st   Horninglow Stavley - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd  HRE Hobbit - Mr & Mrs J Reid

3rd   Marcus of Hools - Ronelle Stud/S Cumberland

4th   Lotuspoint Dinky Lad - Mrs L McCay

5th   Magheradartin Scholar - Magheradartin Stud/C.Lyttle

6th   Henson Ketchup - Mrs L McCay

 

YELD MARE 4+ (6 forward)

1st   Merkisayre Dusky - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd  Beltoy Stelrose - Beltoy Stud/T Bell

3rd   Magheradartin Splendour - Magheradartin Stud/C Lyttle

4th   Beltoy Perfection - Beltoy Stud/T Bell

5th   Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/S Cumberland

6th   Mystic Molly - Sarah Eccles

 

BROOD MARE 4+ (1 forward)

1st   Zennor Tullulah - Mr & Mr J Reid

  

FOAL (1 forward)

1st   Ruby Princess - Mr & Mrs J Reid

 

COLT/GELDING/FILLY 1YR OLD (2 forward)

1st   Beltoy Juniper - Beltoy Stud/T Bell

2nd  Zennor Maxamillion - Mr & Mrs J Reid

 

COLT/GELDING/FILLY 2 & 3YR OLD (1 forward)

1st  Carrickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

LEAD REIN/RIDDEN (3 forward)

1st   Edern Glaswyn - N Porter (Ridden)

2nd  Horninglow Stavley - E Laverty/Carrickfergus Stud (Lead Rein)

3rd   Marcus of Hools - R Mawhinney/Ronelle Stud (Lead Rein) 

 

YOUNG HANDLER - UP TO 10 YRS

1st    HRE Hobbit - Lydia Reid

2nd   Horninglow Stavley - Erin Laverty

3rd    Edern Glaswyn - Niamh Porter-Payne

 

YOUNG HANDLER - OVER 10 YRS

1st    Lotuspoint Dinky Lad - Timothy McCay 

 

 

JUNIOR CHAMPION -  Beltoy Juniper

RES. JUNIOR CHAMPION  - Carrrickfergus Misty Surprise

CHAMPION -  Merkisayre Dusky

RES. CHAMPION - Beltoy Stelrose

SUPREME OF SHOW - Merkisayre Dusky

 

LARNE HORSE SHOW  9:6:12  

MARE 4+ (3 forward)

1st   Magheradartin Splendour - Magheradartin Stud/C Little

2nd  Horninglow Aira Beck - L Toombs

3rd   See-saw - Judith Maneely

 

STALLION/COLT (1 forward)

1st   Magheradartin Beeswax - Magheradartin Stud/C Little

 

GELDING 4+ (1 forward)

1st   Magnum of Mawbray

 

LEADING REIN 4+ (1 forward)

1st   See-saw - Emily Maneely

 

CHAMPION - Magherdartin Splendour

RES CHAMP. - Magherdartin  Beeswax

 

 

ARMAGH SHOW  9:6:12  Judge:  Mrs C Fletcher

COLT/GELDING/FILLY 1,2,or 3yr old  (6 forward)

1st   Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/Mr & Mrs D Bell

2nd  Yarpha Quest - Ronelle Stud/Mrs S Cumberland

3rd   Zennor Maximillian - Jeffrey Reid

4th   Gola Marquis - Daphne Hall

5th   Carrickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

6th   Tullywin Gold Dust - Ruth Irwin

 

STALLIONS OR GELDINGS 4 + (3 forward)

1st   Oxendale Kayman - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd  Burnside Lennon - Ronelle Stud/Mrs S Cumberland

3rd   HRE Hobbit - Trudy Reid

 

MARES 4+ (7 forward)

1st   Naomis Mistral - Mr & Mrs A D Wheeler

2nd  Kensons Naomi -Mr & Mrs A D Wheeler

3rd   Beltoy Perfection - Beltoy Stud/T Bell

4th   Shelmeg Eilidh - Ruth Irwin

5th   Horninglow Aira Force - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

6th   Glenlough Penny - Ronelle Stud/S cumberland

7th   Scribbles of Auckhorn - Daphne Hall

 

FOAL CLASS (2 Forward)

1st   Ronelle Pollyanna - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd  Carrickfergus Aurora - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

YOUNG HANDLERS CLASS (6 forward)

1st   Magheradartin Winnie Winn - Gola Stud/Alanah McCreery

2nd  Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart

3rd   Horninglow Stavley - Erin Laverty

4th   Marcus of Hools - Todd Cumberland

5th   HRE Hobbit  - Lydia Reid

6th   Mullacrew Dolly Ruby  - B Hewitt

 

CHAMPION - Oxendale Kayman

RES.CHAMPION - Naomis Minstral

BEST MALE - Oxendale Kayman

BEST BROODMARE - Horninglow Aira Force

BEST FOAL - Ronelle Pollyanna

 

MOUNTAIN & MOORLAND LEAD REIN (5 forward) 

1st    Barns Isobel -  Lucy Smith

2nd   Welsh Pony

3rd    Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/Chloe Stewart

4th    Marcus of Hools - Ronelle Stud/Luke Wheeler

5th    Magheradartin Winnie Winn -Gola Stud/ Leah McCreery

 

MOUNTAIN & MOORLAND FIRST RIDDEN (1 forward)

1st     Beltoy Remus - Luke Wheeler

MINI M & M RIDDEN CHAMPION - Barns Isobel - Lucy Smith

MINI M & M RIDDEN RES CHAMPION - Welsh pony  

 

OPEN MOUNTAIN AND MOORLAND RIDDEN SMALL BREEDS (6 forward) 

2nd    Barns Rosanna - Beltoy Stud/Hannah Thompson

 

 

LURGAN AGRICULTURE SHOW 2:6:12

MALE 4+

1st Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/Mr & Mrs S McDonald

2nd Magheradartin Windsor - Magheradartin Stud/C Little

 

FEMALE 4+

1st Magheradartin Splendour - Magheradartin Stud/C Little

2nd Butterby Quick Silver - Magheradartin Stud/C Little

3rd Horninglow Aira Beck - L Toombs

 

CHAMPION - Beltoy Rising Pride

RESERVE CHAMPION - Magheradartin Splendour

M & M small 4 & over in hand.

1st & CHAMPION  Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/Mr & Mrs S McDonald

 

 

BALLYMONEY AGRICULTURE SHOW 2:6:12 Judge: Mrs J Barry

MARE 4+ (3 forward) 

 1st Beltoy Perfection - Beltoy Stud/T Bell

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/S Cumberland

3rd Horninglow Aira Force - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

FOAL (1 forward)

 1st Carrickfergus Aroura - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

GELDING 4+ (5 forward)

 1st Clothie Night Hascosay - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd Horninglow Stavley - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd Beltoy Rosezario - Beltoy Stud/T Bell

4th Marcus of Hools - Ronelle Stud/ S Cumberland

5th Magheradartin Winston - Unknown

 

STALLION 4+ (3 forward)

1st Oxendale Kayman - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd Westpark Rising Sun - Beltoy Stud/T Bell

3rd Eynhallow Lewis - Ronelle Stud/S Cumberland

 

COLT, GELDING & FILLY 1 year old (2 forward)

1st Beltoy Juniper - Beltoy Stud/T Bell

2nd Ronelle Ardres Prince - Ronelle Stud/S Cumberland

 

COLT, GELDING OR FILLY 2 & 3 year old (2 forward)

1st Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd Carrickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/S Atkinson 

 

LEADING REIN 4+ rider to be under 9 (1 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud/D & J Bell

 

YOUNG HANDLER 16 years & under (5 forward)

1st Edern Glaswyn & Niamh Porter-Payne - Mrs L Porter

2nd Horninglow Stavley & Erin Laverty - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson 

3rd Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud/D & J Bell

4th Glenlough Persuasion & Todd Cumberland - Ronelle Stud/S Cumberland

5th Magheradartin Winston & Unknown - Unknown

 

JUNIOR CHAMPION - Glenlough Perfecta

RESERVE JUNIOR CHAMPION - Beltoy Juniper

CHAMPION - Beltoy Perfection

RESERVE CHAMPION - Glenlough Perfecta 

 

M&M 1,2 & 3 YR. OLD (3 forward)

1st   Glenlough Perfecta 

M&M 4+ (5 forward)

2nd   Beltoy Perfection - Beltoy Stud/T Bell

M&M LEAD REIN (5 forward)

1st   Clothie Night Hascosay - Chloe Stewart/Glenlough Stud

M&M FIRST RIDDEN (2 forward)

1st   Edern Glaswyn - Niamh Porter-Payne/Mrs L Porter

M&M RESERVE CHAMPION - Beltoy Perfection

BALLYMENA AGRICULTURE SHOW 26:5:12 Judge: Mrs J L Lowthian

STALLION 4+ (3 forward)

1st Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/Mr & Mrs S McDonald

2nd Eynhallow Lewis - Ronelle Stud/S Cumberland

3rd Southernwood Tempest - Carajane Stud/H Coxen

 

GELDING 4+ (3 forward)

1st Marcus of Hools - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd Horninglow Stavely - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd Beltoy Rosezario - Beltoy Stud/T Bell

 

YELD MARE 4+ (2 forward)

1st Naomi's Mistral - Mr & Mrs A D Wheeler

2nd Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/S Cumberland

 

MARE with foal at foot 4+ (1 forward)

1st Horninglow Aira Force - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

FOAL (1 forward)

1st Carrickfergus Aroura - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

COLT, GELDING OR FILLY 1 year old (3 forward)

1st Beltoy Juniper - Beltoy Stud/T Bell

2nd Carrickfergus Admiral - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

3rd Ronelle Ardres Prince - Ronelle Stud/S Cumberland

 

COLT, GELDING OR FILLY 2 & 3 year old (4 forward)

1st Carrickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd Glenlough Perfecta - Glenlough Stud/ D & J Bell

3rd Hedderwick Ebony Brooke - Ronelle Stud/S Cumberland

4th Schiehallion Magda - Ronelle Stud/S Cumberland

 

LEADING REIN 4+ rider to be under 9 (2 forward)

1st Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud/D & J Bell

2nd Marcus of Hools & Rebecca Mawhinney - Ronelle Stud/S Cumberland

 

JUNIOR CHAMPION - Carrickfergus Misty Surprise

RESERVE JUNIOR CHAMPION - Beltoy Juniper

CHAMPION - Beltoy Rising Pride

RESERVE CHAMPION - Naomi's Mistral

 

YOUNG HANDLER 16 & UNDER (6 forward)

1st Magheradartin Winnie Winn & Alana McCreery - Gola Stud/M Mulligan

2nd Marcus of Hools & Grace Burns - Ronelle Stud/S Cumberland

3rd Horninglow Stavely & Erin Laverty - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

4th Clothie Night Hascosay & Chloe Stewart - Glenlough Stud/D & J Bell

5th Schiehallion Magda & Todd Cumberland - Ronelle Stud/S Cumberland

6th Hedderwick Ebony Brooke & Rebecca Mawhinney - Ronelle Stud/S Cumberland

BALLYNAHICH CHARITY SHOW 12:5:12 Judge: TBC

STALLION/MARE/GELDING 4+ (5 forward)

1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd Magheradartin Beeswax - Magheradartin Stud/C Little

3rd Merkisayre Dusky - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

4th Magheradartin Splendour - Magheradartin Stud/C Little

5th Kanteborgs Seagram(SE) - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

YOUNGSTOCK 1/2/3 (1 forward) 

1st Carrickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

CHAMPION - Glenlough Persuasion

RESERVE CHAMPION - Magheradartin Beeswax

NPS area 32 SPRING SHOW 7:4:12  Judge: Mr C Seward

 STALLIONS 4+ (2 forward)

1st Southernwood Tempest - Carajane Stud/H Coxen

2nd Beltoy Rising Pride - Toreagh Stud/Mr & Mrs S McDonald

 

MARE 4+ (2 forward)

1st Glenlough Persuasion - Ronelle Stud/S Cumberland

2nd Beltoy Cilver Cloud - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

 

GELDING 4+ (1 forward)

1st Marcus of Hools - Ronelle Stud/S Cumberland

 

YOUNGSTOCK 1/2/3 year old (2 forward)

1st Carrickfergus Misty Surprise - Carrickfergus Stud/G Laverty & S Atkinson

2nd Beltoy Kizzara - Beltoy Stud/Z Bell

 

CHAMPION - Southernwood Tempest

RESERVE CHAMPION - Glenlough Persuasion

RESERVE CHAMPION CHALLENGE WINNER - Glenlough Persuasion

2ND RESERVE SUPREME CHAMPION - Glenlough Persuasion

Recent Photos